Roční plán výstav 2021


Emil Filla a Mánesáci na Malši


do 3.1. 2021

Objevná výstava připomene legendární pobyty malířů, sochařů, architektů a hudebníků sdružených v SVU Mánes, kteří kolem poloviny 30. let vždy o prázdninách tvořili na břehu řeky Malše poblíž Pořešína. První část výstavy představí obrazy, kresby a plastiky Emila Filly z tohoto období, další pak fotodokumentaci akce. Výstavu podpořilo Ministerstvo kultury ČR a Statutární město Karlovy Vary.
Z technických důvodů zavřeno od 4.1. do 20.1. 2021


Vladislav Mirvald – „Dnes přilétli špačkové“

21.1. – 11.4. 2021

Výstava připravená ve spolupráci s Museem Kampa v rámci stého výročí narození představí Vladislava Mirvalda (1921-2003), autora racionálního přístupu v umění, autora fascinujících geometrických maleb a kreseb svou dokonalostí rozkmitávajících oko i mysl diváka. Výstava se zaměří také na Mirvaldův přístup ke krajině, její uspořádanosti, rodící se z chaosu vyvažováním a řádem.

 


Ludmila Padrtová – Krajinou k abstrakci

22.4. – 20.6. 2021

Výstava ve spolupráci s Alšovou jihočeskou galerií a Regionálním muzeem v Kolíně představí pozapomenutou představitelku abstraktního a informálního malířství, která od 50. let 20. století experimentovala v ústraní bez možnosti prezentovat svá díla v oficiálních galeriích. Autorka proslula tvorbou koláží, tušových kreseb a drobných pastelů v lyrizovaném tvarosloví.
František Skála – Hnědá duha

1.7. – 5.9. 2021

Sochař, malíř a ilustrátor František Skála (1956) proslul především svými sochařskými objekty z nalezených předmětů a úlomků. Výstavní projekt ovšem bude prezentovat jeho obrazy z posledních tří let, které jsou malované převážně přírodními pigmenty nasbíranými autorem v krajině. Skálovu malířskou tvorbu charakterizuje hravost, fantazie, humor, nadsázka, stejně jako mystika či iracionalita.
Malíři světového jména – Jiří Georges Kars a Otakar Kubín-Coubine

16.9. – 14.11. 2021

Výstava představuje v poutavé konfrontaci reprezentativní výběr tvorby dvou generačních vrstevníků, kosmopolitních představitelů meziválečné moderny, patřících k tzv. Pařížské škole. Oba patří k nemnoha umělcům z českého prostředí, jejichž jméno má světový zvuk. Ve 20. a 30. letech vystavovali v proslulých galeriích a jejich díla se dostala do významných sbírek po celém světě. Výstavní soubor tvoří díla ze sbírek mnoha českých státních i soukromých sbírek.
Pavel Knapek – ČÁRY-STÍNY-DUŠE

25.11. 2021 - leden 2022

Výstava Pavla Knapka (1951), emeritního vedoucího Ateliéru keramiky a porcelánu na VŠUP v Praze, držitele ocenění ze sympozií porcelánu a keramiky, představí průřez jeho volnou tvorbou za poslední tři desítky let. Velkoformátové kresby, bílé porcelánové reliéfy redukovaných geometrických forem založené na působivě hře světla a stínu i větší objekty a instalace konceptuálního zaměření.